Św. Andrzej

Od wielu wieków Kościoły katolicki i prawosławny wspominają 30 listopada św. Andrzeja Apostoła – brata św. Piotra, rybaka, pierwszego ucznia powołanego przez Chrystusa i ukrzyżowanego przez pogan. W tradycji ludowej dzień ten związany jest z wróżbami i przepowiedniami dotyczącymi szczególnie zamążpójścia lub ożenku.
W Polsce znajduje się ponad 120 świątyń, mających za patrona św. Andrzeja, z których najstarszym jest kościół romański przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Od 2003 r. relikwie św. Andrzeja Apostoła czczone są w kościele środowisk twórczych w Warszawie.

Ponieważ w okolicach święta Pierwszego Powołanego Apostoła kończy się rok kościelny a rozpoczyna się Adwent i nowy rok liturgiczny, w tradycji ludowej w tym dniu chłopcy i dziewczęta z roztopionego wosku zgadywali, kto pierwszy ożeni się lub wyjdzie za mąż. Wróżby te nazywano właśnie „Andrzejkami”, a zwyczaj ten w formie różnorodnych zabaw przetrwał do dziś.

W tym dniu ks.proboszcz Andrzej Ziółkowski obchodzi imieniny .

Pragniemy życzyć zdrowia , błogosławieństwa Bożego
i Matczynej opieki . Życzymy wszelkiej pomyślności w realizacji planów i tego
aby twoje szlachetne powołanie oraz sianie ziarna w naszej parafii , przynosiło Ci zadowolenie i satysfakcji.